пʼятниця, 30 жовтня 2015 р.

Практичне заняття №1. Про що можна дізнатись із сімейного альбому (5 клас)

Мета: На основі раніше отриманих знань і опорних умінь у новій навчальній ситуації учні самостійно вирішують проблемно-пізнавальні завдання, публічно представляють результати індивідуальної та колективної творчої діяльності, освоюють складніші способи вивчення історичного минулого.Через вивчення  історії своєї сім’ї залучити учнів до глибшого вивчення історії України.Формувати та розвивати в учнів дослідницькі уміння, навички пошуково-дослідницької роботи (виявлення проблем, збір інформації), естетичні смаки,  спостережливість, уміння висувати гіпотези, узагальнювати, розвивати    аналітичне мислення; сприяти підвищенню особистої впевненості у кожного учасника проекту. Забезпечити механізм розвитку критичного мислення дітей, уміння шукати шляхи  вирішення проблеми. Виховувати почуття любові до історії своєї родини і всієї України.
Тип уроку:урок практичного застосування знань, навичок і умінь.
Поняття та терміни:генеалогія
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
·                        підбирати інформацію про минуле по сімейних фотографіях;
·                        створювати сімейне дерево та за його допомогою розповідати про сім’ю;
ХІД УРОКУ
І.  Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань
1.  Завершіть речення:  «Історичними джерелами можуть бути...»
2.  Що знаходять археологи?
3.  Навіщо люди створюють музеї?



ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності
Фотографію винайшли у першій половині XIX століття. Перші фотоапарати були великими та громіздкими.  Щоб зробити знімок,  фотограф  спочатку  встановлював  пристрій  на  певному місці, а потім накривав його і себе великим клаптем чорної тканини.  Після тривалих приготувань він робив фотознімок людей або певної місцевості.
Як ви думаєте,  чи  можна було зробити тоді  миттєві  чи  випадкові  фотознімки?  Чому?  Коли  це  стало  можливим?  До  якого  типу історичних джерел належать фотографії?

ІV. Вивчення нового матеріалу 
Практична робота
1. Ознайомтеся  зі  зразком дослідження  фотографії на ст.. 42
2. Дослідіть  фотографії  вашої  родини  як  історичного  джерела у такій послідовності:
•  подивіться,  чи  мають  фотографії  підписи,  і  пригадайте  пояснення, надані вам дорослими вдома;
•  укладіть  сторінку  фотоальбому,  розміщуючи  фотографії  з  підписами у хронологічній послідовності;
•  позначте  на  карті  України  місця,  пов’язані  з  історією  життя  ваших
родичів та знайомих;
•  придумайте  назву  історії,  яку  можна  скласти  на  основі  відібраних
фотографій;
•  розкажіть однокласникам складену вами історію.

У  сімейних  архівах  знатних  родин  у  давнину  та  нині  зберігають відомості  про  походження  сім’ї  та прізвища,  про  родинні  зв’язки  та слизькість  до  інших  заможних  і відомих  людей.  Схему  походження сім’ї називають  родинним або  генеалогічним деревом.
Генеалогія  ( від грецьких слів «рід,  походження»  та  «слово, знання»)  —  допоміжна  історична  наука  про  походження та взаємний з в’язок родин
Робота в парах. Розкажіть, яку  інформацію  можна отримати  з  цих родинних дерев? Чому родинне дерево важливе для людей? Що потрібно знати, аби створити родинне дерево?

V.  Закріплення знань учнів.
Виконайте завдання на с. 44. (Вибірково)
Самооцінювання учнів
Пригадайте  свою діяльність  на уроці  та  оцініть у  балах,  наскільки  ви  погоджуєтеся з твердженнями  (2 бали — цілком  погоджуюся,  1  бал — частково, 0 балів — не погоджуюся)
Твердження
Бали
Я знаю, чому фотографія є цінним історичним джерелом

Я  розумію,  що  означає  «досліджувати  фотографію  як  історичне джерело»

Я вмію описувати те,  що зображено на фотографії

Я  вмію  висловлюватися  щодо  картини  минулого,  зафіксованого на фотографії

Я вмію укладати історію родини на основі фотографій

Я знаю, що таке родинне дерево

Я можу пояснити, чому родинне дерево є історичним джерелом

                 
VІ. Домашнє завдання

1. Принести фотографії батьків в шкільному віці. Дати відповіді на запитання 2-5 с. 43

Немає коментарів:

Дописати коментар